top of page

KOYO KALIPLAMA MAKİNELERİ

KOYO

KOYO

KOYO firması 1945 yılında Japonya’da kurulmuştur. Kuruluşunda dökümhane olarak başlayan KOYO firması, yıllar içinde kalıplama makineleri üreticisi haline gelmiştir. Kuruluşundan günümüze kadar Japonya ve çeşitli ülkelerde yüzlerce makine kurulumu gerçekleştirmiştir. KOYO firmasının uzmanlık alanı derecesiz yatay kalıplama makineleri ile dikey kalıplama makineleri ve hatlarıdır. Yatay ve dikey kalıplama makinelerine ek olarak, aynı hat üzerinde hem yatay hem de dikey kalıplama yapabilen, KOYO'nun patentli teknolojisi, Multi-Star isimli kalıplama makinesi de bulunmaktadır.

AVANTAJLAR

Avantajlar
  • KOYO Kalıplama Makineleri yüksek boyutsal hassasiyet ile çalışır. Döküm parçalarınızın yüzey kalitesini mükemmelleştirir.

  • Kalıpların kalınlığı, parça boyutuna göre ayarlanabilir. Kum hazırlama maliyetlerinde tasarruf sağlar.

  • Makine bileşenlerinin çalışma biçimi kısa hareketlerle tasarlanmıştır. Çalışma sırasında daha düşük enerji tüketimi sağlar.  

  • Makine bileşenleri iç piyasada kolayca bulunabilir. Kullanım ve bakım maliyetleri düşüktür.

  • KOYO kalıplama makineleri ve hatları sadece Japonya’da üretilmektedir.

  • KOYO kalıplama makineleri ve hatlarının kurulumu ile otomasyonu, KOYO mühendisleri tarafından yapılır. Teslimat en iyi kalıplama performansı ile gerçekleştirilir. 

  • Makinelerimizin kullanım menüsü Türkçedir.

  • Müşteri isteklerine uygun boyutlarda kalıplama makinesi üretimi yapılabilir.

YATAY KALIPLAMA MAKİNELERİ

Yatay Kalıplama Makineleri

KOYO yatay kalıplama makineleri ve hatlarının tümü derecesiz çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Yatay kalıplama makinelerimiz, ceketli (RIII) ve ceketsiz (RTIII) olmak üzere, iki çeşide ayrılmaktadır. İki çeşitte de kalıplama şekli aynıdır, ancak döküm ile soğutma hattının kurulumu ve otomasyonu, ceketli veya ceketsiz oluşuna göre farklılıklara sahiptir.

 

KOYO yatay kalıplama makineleri derecesiz olmalarından dolayı, üretim sırasında daha az ağırlık taşır, bu sayede dereceli makinelere kıyasla çok daha az enerji tüketimi ile üretim gerçekleştirilir.

Standart olarak 3 farklı kalıplama boyutu mevcuttur.

SMS 7060 RIII/RTIII: Üst kalıp 700 mm x 600 mm x 160-250 mm, Alt kalıp 700 mm x 600 mm x 170-250 mm (20 sn. maça yerleştirme dahil)

SMS 6050 RIII/RTIII: Üst kalıp 600 mm x 500 mm x 160-200 mm, Alt kalıp 600 mm x 500 mm x 160-200 mm (19 sn. maça yerleştirme dahil)

SMS 5045 RIII/RTIII: Üst kalıp 500 mm x 450 mm x 160-200 mm, Alt kalıp 500 mm x 450 mm x 160-200 mm (19 sn. maça yerleştirme dahil)

KOYO yatay kalıplama makineleri, 19-20 sn maça yerleştirme süresi dahil olmak üzere, 140-150 kalıp üretebilme kapasitesine sahiptir. Yatay kalıplama makinelerimizin çift istasyonlu çalışmalarından dolayı, maça ve filtre yerleştirme işlemlerini 19-20 sn. içinde bitirmeniz durumunda, kalıplama performansı düşmeyecektir.

 

Ekzotermik besleyicileri kolayca yerleştirebilmek için özel bir bölüme sahiptir.

KOYO kalıplama makineleri özgün tasarımı sayesinde model değiştirme işlemini çok hızlı bir şekilde bitirmenizi sağlar. Makinenin hareketli kısımlarının içine girmeden, iki dakikadan kısa bir süre içinde modelinizi değiştirip üretime devam edebilirsiniz. Bu durum, KOYO kalıplama makinelerini hem iş güvenliği hem de kısa duruş zamanları açısından, üstün kılar.

 

Yatay kalıplama makinelerimizde alt ve üst kalıp kalınlıkları parçanızın boyutuna bağlı olarak farklı değerlerde ayarlanabilir böylece ince parçalar için düşük kalıp kalınlığı kullanarak kum hazırlama maliyetlerinizi en düşük seviyelere indirebilirsiniz.


Ceketsiz (RTIII) yatay kalıplama makinelerimizde, APT döküm tezgahı bulunmaktadır. APT döküm tezgahının en önemli özelliği, ağırlık ve ceket taşımamasıdır. Bu sayede çalışma esnasında enerji tasarrufu sağlar.


KOYO yatay kalıplama hatlarında aşınmaya dayanıklı bileşenlerde yapışma olmaması için spreyleme sistemleri, kum birikmesi olmaması için hava tutma sistemleri ve modelin ayrılmasını kolaylaştırmak için model ısıtma sistemleri bulunmaktadır.

 

KOYO kalıplama makinelerinin kullanım menüsü, üretim sırasında oluşan hataları tespit edebilir ve kullanıcıyı hataların çözümü için gerekenler hakkında yönlendirebilir.

DİKEY KALIPLAMA MAKİNELERİ

Dikey Kalıplama Makineleri

KOYO dikey kalıplama makineleri ve hatları, kalıplama kapasitesi yüksek, kurulum ve bakım maliyetleri düşük olacak şekilde tasarlanmıştır.

 

KOYO dikey kalıplama makineleri ve hatları çeşitli boyutlarda ve hızlarda tedarik edilebilir.

 

Dikey kalıplama makinelerimizde maça yerleştirme işlemi için robot bulunmaktadır. Maça yerleştirme robotu, bu işlem için harcanan zamanı kısaltır, kalıplama sisteminin daha hızlı çalıştırılması sağlanır. Dikey kalıplama makinelerinde, model değiştirme işleminin kolaylaştırılması adına model değiştirme ekipmanı bulunur, bu sayede birkaç dakika içinde döküm modelinizi değiştirerek yeni üretim programınıza başlayabilirsiniz. Aynı zamanda, modele kum yapışmasını önlemek için, kalıplama haznesinde spreyleme sistemi bulunmaktadır.

Kalıp ilerleme mesafesi otomatik olarak ölçülür. Böylece, kalıpların birine yük uygulamadan temas edecek şekilde dizilmesi sağlanır.

MULTI-STAR

Multi-Star

Multi-Star, özgün tasarıma sahip, KOYO firmasınca patentli bir kalıplama makinesidir. Multi-Star kalıplama makinemiz, aynı döküm ve soğutma hattına hem yatay hem de dikey kalıp yerleştirebilme özelliğine sahiptir. Multi-Star, yatay ve dikey kalıplama özelliği ile parçanızın uygunluğuna göre üretim yöntemi seçmenizi sağlar. İki makinenin yapacağı işi tek bir makineye sığdırarak daha küçük alanlarda üretim yapılmasını mümkün kılar. Multi-Star makinemiz kalıplama kapasiteleri, yatay kalıplama işleminde 200 kalıp/saat, dikey kalıplama işleminde ise 300 kalıp/saat şeklindedir.  

bottom of page