top of page

GISSCO YARI KATI DÖKÜM

GISSCO

GISSCO

GISSCO firması, 2009 yılında, MIT akademisyenlerinden Prof. Merton Flemings ve Dr. Jessada Wannasin tarafından patentlenmiş GISS teknolojisini, döküm sektörünün hizmetine sunmak ve ilgili teknik destekleri sağlamak amacıyla, Tayland'da kurulmuştur. GISS teknolojisi, kullanıcılarına çevrim sürelerinde iyileştirme, daha düşük enerji tüketimi, daha düşük ıskarta oranı, daha uzun kalıp ömrü, üretilen döküm parçalarda daha iyi mekanik özellikler ve daha ince mikro yapı avantajları sağlar.

 

GISS terimi "Gas Induced Semi Solid" veya "Gas Induced Superheated Slurry" kavramları için kullanılmaktadır. 

GISS teknolojisi basınçlı döküm yapan firmalara porozite hatalarını azaltmalarını sağlar. Porozite benzeri hataları gidermek amacıyla kullanılan vakum ve sıkıştırma pimi uygulamaları üretim maliyetlerinizi artırır ancak bu tür hataları gidermek amacıyla GISS teknolojisini kullanmak üretim maliyetlerinizi azaltacaktır.

 

GISS teknolojisi, üretim maliyetlerinizi azaltmasına ve parça kalitenizi iyileştirmesine ek olarak, 6000 ve 7000 serisi alaşımların basınçlı dökümde daha sağlıklı bir şekilde üretilebilmesine olanak verir. 

GISS Teknolojisi

GISS Teknolojisi
gs3.png

GISS probu döküm kepçesi içinde bulunan sıvı metale daldırılır ve uygulama gazı sıvı metale mikro boyutta enjekte edilir. Enjekte edilen gaz, sıvı metalden dışarıya tahliye olurken, metal içinde çekirdeklenme merkezleri oluşturur. Bu tepkimenin sonucunda, aşırı ısınmış hamurumsu yapı elde edilir. Metal hazırlama uygun şekilde yapıldıktan sonra, döküm kepçesi metali hazneye iletir ve üretim devam eder.

GISS Teknolojisi, sıvı metalin sıcaklığını düşürmeyi ve aşırı ısınmış hamurumsu yapıya geçmesini sağlar. Hamurumsu yapıdaki metal alaşım, aşırı ısınmış ve kalıp boşluğundaki ince yerleri verimli bir şekilde doldurabilecek durumdadır. Diğer yandan, hamurumsu yapıdaki metal alaşımın öz ısısı, sıvı fazdaki metal alaşıma göre daha düşük olmasından dolayı, döküm işlemleri sırasında kalıp yüzeyindeki termal şoklar azalır ve kalıp ömürleri artar, döküm çevrim süreleri kısalır. GISS Teknolojisi, metal alaşımların katı miktarını kontrol edebilmenizi ve buna bağlı olarak metal alaşımın kalıp boşluğunu doldururken izleyeceği akış şeklini kontrol edebilmenizi sağlar. Hamurumsu yapıdaki metal alaşımda bulunan katı tanecikler, metalin katılaşma özelliklerini geliştirir ve çekme boşluklarının yüksek miktarda azaltılabilmesini sağlar.

Avantajlar

Avantajlar

Sıvı metal içinde kontrollü şekilde oluşturulmuş katı miktarı, yarı katı fazda bulunan metalin kalıbı doldurması sırasında, normal sıvı metale göre daha az türbülansa uğramasını sağlar. Akış sırasında daha az türbülans oluşması döküm sonrası görülebilecek gaz porozitelerini azaltmaya yardımcı olur. 

 

Sıvı metalin içinde çekirdeklenme merkezlerinin oluşması katılaşma hızını artırır. Metal soğudukça yoğunluğu artar. Daha soğuk döküm yapmak metali daha yoğun biçimde kalıp boşluğuna iletebilmenizi sağlar. Bu duruma bağlı olarak, metal katılaşma sırasında daha az çeker ve çekme boşluklarını azalır.   

 

Aşırı ısınmış hamurumsu yapıdaki metalin öz ısı değerinin düşük olmasından dolayı, katılaşma daha hızlı gerçekleşir. Böylece çevrim süresini kısaltabilir daha fazla üretim gerçekleştirebilirsiniz. Metalin öz ısı değerinin düşük olması termal şokları da azaltan bir faktördür. Kalıp ömürleri ortalama 2-4 katına çıkar.

 

Aşırı ısınmış hamurumsu yapıdaki metalin içinde bulunan katı taneciklerin boyutunun çok küçük olmasından dolayı metal kalıp dolumu sırasında herhangi bir direnç göstermez ve çok ince kesitlerde dahi dolum yapılabilir.

 

Düşük sıcaklıklarda çalışılması, metalin ergitilmesi ve bekletilmesi için kullanılan enerji miktarlarında tasarruf etmenizi sağlar.

 

GISS teknolojisi metalin katılaşma özelliklerini geliştirir ve döküm parçanızın tane yapısının incelmesini sağlar. Tane yapısının incelmesi ile ısıl işlem süreleri kısalır ve ilgili maliyetler azalır. Tane yapısının incelmesi parçanın mekanik özelliklerini de iyileştirir.

GISS teknolojisi ile üretilen parçalara Anodizasyon işlemi uygulamak daha kolaydır.

 

GISS teknolojisi ile kalıbınızı bağladığınız döküm makinası tonajını düşürmek mümkündür.

GISS Ünitesi

GISS Ünitesi

GISS ünitesi, basınçlı döküm makinenize, basit modifikasyonlar ve ayarlamalarla kolaylıkla entegre edilebilir bir ünitedir. GISS ünitesi döküm makinenizle tam otomasyonlu çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem tanımlanan çalışma koşulları çerçevesinde, otomatik olarak çalışır ve her dökümden önce operatörün ayrı bir işlem yapması gerekmez.

En küçük parçadan en büyük parçaya kadar çalışma olanağı sağlayan, farklı ebatlarda modeller bulunmaktadır. Kullanmadan önce kalıp tasarımının değiştirilmesi gerekmez, var olan kalıpları ile çalışıp, vaat edilen bütün avantajları elde edebilirsiniz. 

 

GISS Üniteleri 11 ülkede 100 üzerinde müşteri tarafından başarıyla kullanılmaktadır. GISS teknolojisini kullanan referanslar arasında, Toyota, Hyundai, Foxconn ve LG gibi küresel ölçekte bilinir firmalar bulunmaktadır.

bottom of page